Gastroskopia – informacje

Najwłaściwszą metodą rozpoznania choroby wrzodowej, poza porządnym wywiadem jest wykonanie gastroskopii. 

Refluks żołądka i przełyku to bardzo często występująca choroba. Niestety spora część chorych w ogóle nie zdaje sobie sprawy z istnienia problemu. W przypadku gdy mamy wracające lub długo trwające problemy takie jak częste odbijanie, pieczenie w górnym odcinku przewodu pokarmowego, bóle brzucha należy pójść po poradę do lekarza rodzinnego. Refluks to choroba, która polega na tym, że cofa się treść żołądkowa. W żołądku znajduje się bardzo silny kwas, który cofając się do przełyku powoduje podrażnienie jego powłok, które są nieprzystosowane do kontaktu z kwasem żołądkowym. W celu złagodzen skutkówa działania kawsu aplikuje się leki z grupy IPP czyli inhibitory pompy. Chorobą refluksową powienien zająć się gastrolog. Ważnym elementem w przypadku leczenia refluksu jest odpowiednia dieta. W przypadku choroby refluksowej często wykonuje się gastroskopię.

Gastroskopia to badanie bezbolesne. Jednak gastroskopia jest raczej nieprzyjemna, stąd u dużej ilości ludzi wyzwala lęk. W jaki sposób należy się przygotować przed tym zabiegiem? Powinno przygotować się zarówno od strony psychicznej, jak i medycznej. Nastawmy się pozytywnie i postarajmy się uspokoić przed badaniem. Istotne jest to, byśmy nie poddawali się lękowi. W trakcie przeprowadzania gastroskopii słuchajmy instrukcji i poleceń oraz współpracujmy z osobą przeprowadzającą badanie. Pamiętajmy też, że istnieje możliwość wykonania zabiegu w ramach NFZ w krótkim znieczuleniu które może mieć charaker miejscowy lub ogólny. Trzeba pamiętać, że na gastroskopię powinniśmy udać się na czczo.

Gastroskopia to badanie na które kieruje przeważnie lekarz rodzinny albo gastrolog. Wskazaniem do zrobienia tego badania stanowią ból żołądka, zgaga, krwawienia z przewodu pokarmowego. Badanie jest jednym z trudnijeszych i u pacjentów wytwarza wielki lęk. Na parę dni przed badaniem należy odstawić leki przeciwbólowe. Przed badaniem przez 8 godzin nie można nic spożywać. 4 godziny przed badaniem nie pijemy, nie palimy papierosów, nie żujemy gumy. Przed badaniem gardło pacjenta zostaje znieczulone. Następnie pacjent układa się na boku, otrzymuje specjalny ustnik, który można przygryzać i chroni aparat. Lekarz wprowadza przewód aparatu przez usta i gardło. Te początkowe momenty są najcięższe dla psychiki, ponieważ może pojawić się odruch wymiotny, pacjent ma uczucie duszenia się. Potem jest już łlepiej, trzeba natomiast spokojnie oddychać. Jeżeli zachodzi potrzeba lekarz pobiera próbkę wycinka do badania histopatologicznego. Po tym następuje usunięcie aparatu, które jest szybkie i bezbolesne. mocno ślini się. Całe badanie trwa nie więcej jak 5 minut, następnie należy zaczekać na opis. Jeszcze przez jakieś dwie godziny po zabiegu należy powstrzymać się od spożywania pokarmów. Przez kilka godzin po zabiegu gastroskopii może występować ból gardła i ból przy przełykaniu.

https://medpolonia.com.pl/szpital/endoskopia/kolonoskopia-i-gastroskopia-poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *