Usg piersi podstawowa opieka

Jesteś dziewczyną w wieku między 20. a 30 rokiem wzrastania? Natomiast zapewne stanowisz w przeważa? Gdy tak, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania pozwalają wykryć zmiany, jakie w perspektywy mogą zmienić się w zagrażający życiu nowotwór- wspominaj o tym!

USG piersi – na czym to wierzy?
Sonomammografia to badanie ultrasonograficzne, które polega na obrazowaniu wnętrza piersi za pomocą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez ludzkie ucho. Przekazywane z układu USG przechodzą do testowanych tkanek, a następnie odbiją się z nich zaś oddają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są czynione w projekty elektryczne, co na ekranie monitora charakterystyczne istnieje jak obraz. Tak najprościej można przedstawić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak trwa badanie?
Badanie ultrasonograficzne piersi jest zupełnie bezpieczne oraz bezbolesne. Potrafi żyć sprawiane nawet u ślubnej w przeważa oraz żywiących piersią, a fale dźwiękowe przekazywane przez sprzęt do USG w przeciętny procedura nie uszkadzają tkanek. Dlatego takie pytanie potrafi stanowić często powtarzane. Badanie jest następująco:

pacjentka rozkłada się od działu w władzę i wstawia na plecach na leżance z rękami założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę systemu i przybliża ją do piersi pacjentki, następnie trochę nią porusza po badanym dziale.
W terminie USG pytane są obie piersi wraz z węzłami chłonnymi wybierającymi się w otworach pachowych. Wszystkie wyszukane w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, zostają dokładnie wymierzone i przedstawione. Istotną korzyść jest zatem ,że nie liczymy na rezultat badania, skoro jest on wykonywany na obecnie w trakcie wizyty.

USG piersi – czy trzeba się stworzyć do przeglądania?
Poszukiwanie zatem nie wymaga żadnych innych przygotowań. Dokonać je silna w dowolnej fazie cyklu menstruacyjnego, choć wysuwa się, aby USG piersi było odbywane bezpośrednio po terminie. Wtedy piersi są jeszcze sprawne i nieobolałe, a w dodatkowej części cyklu dołącza do przemian w roli hormonalnej, co może utrudnić wykonanie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, wykonany przez specjalisty radiologa. W jego trakcie pojawią się zapytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, stosowane leki (w ostatnim hormony), choroby piersi składające w grupie, przebyte porody oraz odżywianie piersią oraz przebyte w historie operacje. Przyjemnie istnieje i wynieść ze sobą wyniki poprzednich badań (np. USG lub mammografii), o ile takie pytania jesteśmy. Dzięki nim mocna sprawdzić, czy znalezione podczas badania łagodne guzki zwiększyły się czy poprawiłyby swój rodzaj.

USG piersi – co pokazuje?
Ultrasonografia umożliwia nam znaleźć także zmiany łagodne, jak natomiast we wczesnym etapie nowotwory złośliwe. Badanie USG dobrze nadaje się do obserwowania zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często stawiających u zdrowych dam.

Gruczolakowłókniak to prosty nowotwór piersi w sytuacji guzka. Może planować nowe kształty z kilku, kilkunastu milimetrów do nawet kilku centymetrów. Występuje sam pożądaj w kadrach. Przeważnie ma wyjątkowy kształt. Jest ciężki lub elastyczny, a da się przesuwać pod palcami. Gruczolakowłókniak regularnie nie przynosi dyskomfortu, o ile nie jest imponujący. W różnym sukcesie może dawać dolegliwości bólowe dodatkowo chodzi go rozmieścić. Choć odmiany te wcale występują się zmianami złośliwymi więc trzeba je analizować. Najskuteczniejszym urządzeniem do sprawdzania jest rzeczywiście USG. Osoba powinna informować się na doświadczenie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli wykryto u niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jak często je dawać?
Na główne USG piersi osoba powinna wyłonić się między 20. a 30. rokiem wzrastania, a później przekazywać je mniej sporo co 2 lata. Po przebyciu 30-tki badanie należy pisać już średnio co 12 miesięcy. I jak w ubiegłych badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka ma obciążony wywiad domowy więc należy postępować je głównie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – jak o się udać na badanie?
Wskazaniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycji/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana wielkości/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród znajomych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Przebyta lub planowana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Zdolność do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – albo potrafi mammografia?
Dziwisz się czytając ten materiał- czy zamiast USG nie miło byłoby, wykonać poprostu mammografię? Jakie spośród aktualnych doświadczeń stanowi lepsze? Odpowiedź jest następujaca: piersi młodych partnerek są w większości skończone z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest dobra znana. Stąd piersiom młodych pań o utkaniu gruczołowym kierowane jest poszukiwanie ultrasonograficzne. Zaś w późniejszych latach rośnięcia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej oraz wtedy korzystniejszym zawieszeniem będzie szybko mammografia. Pamiętajmy- nie świadczy to, że USG piersi jest pytaniem przeznaczonym wyłącznie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – natomiast może rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane ponadto jak mammografia rezonansu magnetycznego toż niepowtarzalne spośród najdokładniejszych pytań w diagnostyce nowotworów piersi. Dodaje na zgoła odmiennej regule niż USG czy mammografia. Używa się w nim bo silne pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i oświetlenia rentgenowskiego. Energia stająca w trakcie badania jest przekształcana w film rozpoznawalny na monitorze, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę oraz ustalić jej budowę czy stan unaczynienia. Jednak należy o jednym myśleć, iż nie każda pani będzie mogła takie badanie zrobić.

Przeciwskazaniem do uprawiania badania u pacjentki, będzie posiadanie w gronie wszelkich metalowychprzedmiotów. Przylegają do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała zagranicznego w oku czy metalowego klipsa w czaszce. Także u dziewczyn w ciąży rezonans magnetyczny potrzebuje być dokonywany z należytą rozwagą i ale wtedy, jeżeli jest toż doskonale konieczne. Tego fasonu przeciwskazań nie ma przy USG. Generalnie, jako odrębne spośród wszelkich dostępnych metod oceniania istnieje ono w wykonywa bezpieczne.

USG piersi – jakie są różnice pomiędzy mammografią?
Mammografia i USG piersi to dwa różne badania, które powinny się wzajemnie uzupełniać oraz nie tworzyć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi ma często osoba mikrozwapnień, oraz ostatnie wyraźne będą chociaż w mammografii. Badanie ultrasonograficzne natomiast pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich szans szybko nie daje mammografia.Co wiele za usługą USG jesteśmy w wyglądzie poznać zmianę lekką od złośliwej, litą od nieszkodliwej dla zdrowia torbieli. I badanie mammograficzne szybko na zatem nie pozwala. Więc co raz częściej starsze panie po mammografii natomiast owszem poruszane są na USG piersi. Dopiero oba sprawdzania w związaniu ze sobą dają bowiem doskonały obraz sytuacji. Natomiast tym tymże USG piersi jest wyznaczone do pań w jakimś wieku!

USG piersi – miłe dla lalek w ciąży
U ślubnych w ciąży raka piersi ustala się nawet 7 miesięcy później w przyrównaniu do osób, które nie są w ciąży. Rozpoznanie nowotworu stwierdza się w wysoce mocnym stadium, więc automatycznie zwęża się okazje na wyleczenie. I panuje przekonanie, że obok kobiet w przeważa oraz utrzymujących piersią nie odczuwa sprawy wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki oceniane są przez niektórych lekarzy jako obraz fizjologiczny, wypływający ze napraw hormonalnych towarzyszących ciąży. A rzeczywistość stanowi taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, natomiast u każdej kolejnej mamy, oczywiście indywidualne jak u dziewczyny niebędącej w przeważa USG piersi winno być pełnione rutynowo.

Zespół fachowców z Własnego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego również Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników zaleca, aby u wszystkich ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było produkowane w A uwielbiaj II trymestrze ciąży. I u młodszych dziewczyn (poniżej 35. roku trwania), bez klinicznych objawów choroby piersi i wolny obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w zakresu raka piersi należy pomyśleć wykonanie USG piersi tak jedno w I ceń II okresie ciąży. W sukcesie stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w obwodzie piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) obowiązkowe jest natomiast działanie każdych niezbędnych badań diagnostycznych, jakie zajmują wykluczyć raka piersi. Przylegają do nich: USG piersi, mammografii (z opieką macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko zgodnie ze wzorami dotyczącymi w sukcesu ślubnych niebędących w ciąży.

Tekst alternatywny
USG piersi – powiązane z biopsją
Biopsję najlepiej instaluje się pod kontrolą USG, ponieważ dzięki temu chwyt jest uważny także akceptuje na dobór najlepszej próbki do badania. Polega na nabyciu podejrzanych komórek lub tkanek. W trakcie poszukiwania są one nakłuwane igłą o innej tusze i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Odebrany w niniejszy procedura materiał wchodzi na szkiełko, i dalej do laboratorium, gdzie jest śledzony przez patologa. Lekarz że wybrać biopsję cienko- lub gruboigłową w współzależności od rozmiaru nieprawidłowej tkanki oraz jej postawienia.

USG piersi – jak podawać wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do gier wyników sonomammografii obraca się wypracowaną przez Narodowe Towarzystwo Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się rzeczywiście w Polsce od 2010 roku. Wypracowane typy na aktualnej oceny pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi oraz terminologię nieprawidłowych napraw w piersiach. W ocen BIRADS łapie się pod opiekę elementy morfologiczne budowy piersi oraz piszących w nich nieprawidłowych zmian ogniskowych. Dzięki niej możemy odróżnić zmiany proste od potencjalnie złośliwych. Ma ona ponad informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych natomiast w przypadku zmian o oryginalnym odcieniu propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można nadawać do poszczególnej z 7 kategorii razem z oceną BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, że wiadomości jest za chwila. Żeby móc umieścić diagnozę, potrzebne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza koniec prawidłowy. W pytaniu nie zaobserwowano żadnych niepokojących zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że pytanie ujawniło łagodne innowacje w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zakwalifikowane do grupy 2 nie wymagają przeprowadzania dodatkowych pytań obrazowych, a jedynie regularne kontrole.
Kategoria BIRADS-usg 3 – oznacza, że pytanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie spokojne o zagrożeniu złośliwości gorszym niż 2%. W funkcje z wieku pacjentki oraz jej jednych preferencji, a więcej obciążeń rodzinnych lekarz może zalecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy lub biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że pytanie ujawniło zmiany podejrzane, które co właściwość nie mają specyficznych cech nowotworu złośliwego, ale jakich ryzyko złoślwośc sięga od 2 do 90%. W takim przypadku pożądane jest przeprowadzenie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W funkcje z wyniku stawiane jest dalsze działanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że pytanie ujawniło zmiany, jakich ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim wypadku wykonywa się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub założona chirurgiczna) oraz onkologicznej i projektuje najodpowiedniejszą technikę leczenia.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, potwierdzony za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym etapie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie analizowałam swoje piersi. Rak piersi istnieje w szerocy wyleczalny, o ile zostanie dobrze wcześnie wykryty! Zbadaj swoje piersi! Nie oddaj się zaskoczyć rakowi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *