Trądzik

Trądzik to schorzenie skóry powstałe w wyniku działania hormonów i innych substancji na gruczoły łojowe skóry i mieszki włosowe. Te kwestii niejednokrotnie prowadzą do zatkania porów i wybuchu zmian, bardziej znanych jako pryszcze i pryszcze. Zmiany trądzikowe występują głównie na twarzy, plecach, klatce piersiowej, szyi i ramionach. Tak zatem trądzik jest terminem określającym zatkane pory [zaskórniki i zaskórniki], pryszcze, a nawet głębsze grudki [cysty i guzki], które pojawiają się w pozostałych częściach ciała.

Jak przedstawia się trądzik?

Trądzik jest chorobą jednostek włosowo-łojowych (PSU), które opierają się z gruczołów łojowych związanych z kanałem, zwanym mieszkiem włosowym, który zawiera warstwę cienkich włosów. Te gruczoły łojowe wytwarzają oleistą substancję zwaną łojem, która normalnie wypływa na skórę przez ujście mieszków włosowych. Kiedy ściany tego zatkanego pęcherzyka pękają, zaczyna wylewać wszystko, takie jak łój, bakterie i komórki skóry, prowadząc w ten podejście do zmian i wyprysków.

Czynniki, które pogarszają trądzik

Chociaż dokładna przyczyna trądziku jest jeszcze nieznana, lekarze mają silne przekonanie, iż wynikają one z różnych czynników. Jednym z ważnych czynników jest nagły wybuch androgenów, które częściej żyją w okresie dojrzewania. Czynniki trądziku obejmują dziedziczność lub genetykę. Dzieci zwykle mają tendencję do wywoływania trądziku od rodziców i często są z względu używania narkotyków, takich jak androgeny i lit.

Istnieje jednak kilka czynników, które mogą pogorszyć trądzik:

-> Zmiana poziomu hormonów u dorastających dziewcząt i dorosłych kobiet

-> Nadmierne wydzielanie oleju po zastosowaniu produktów do pielęgnacji skóry, takich jak środki nawilżające i kosmetyki.

-> Obcisłe kołnierzyki, obcisły strój sportowy i plecaki

-> Środowiskowe czynniki drażniące, takie jak zanieczyszczenie i duża wilgotność

-> Mocne szorowanie skóry

-> Ściskanie lub skubanie skaz

-> Stres i niepokój

Zajrzyj:Laserowe usuwanie żylaków we Wrocławiu

Rodzaje trądziku

Osoby będące na trądzik mogą zasadniczo mieć różne zmiany, które mogą działać szkodliwie na skórę.

Oto rodzaje trądziku:

-> Comedo to powiększony i zatkany mieszek włosowy, który wytwarza głównie zaskórniki

-> Grudkowate zmiany zapalne, które zwykle pojawiają się jako małe różowe guzki na skórze, które mogą wydawać się delikatne w dotyku

-> Torbiele głębokie, bolesne i zwykle wypełnione ropą zmiany, które mogą powodować blizny

-> Guzki duże, bolesne, lite zmiany umiejscowione głęboko w skórze

-> Krosty grudki zwieńczone białymi i żółtymi zmianami wypełnionymi ropą, jakie są zasadniczo czerwone u podstawy

Jak leczyć trądzik?

Dermatolodzy zwykle leczą trądzik, ale niejednokrotnie można zastosować domowe przepisy, żeby zapobiec ciężkiemu trądzikowi. Twarz należy myć co najmniej trzy razy dziennie zimną wodą i łagodnym środkiem myjącym. Stosowanie na skórze olejków eterycznych, takich jak lawenda, rumianek, nagietek, jałowiec i mięta z olejkiem migdałowym, da skuteczne rezultaty. Powinieneś także zacząć dodawać suplementy cynku do naszej diety i unikać kofeiny, fast foodów i tłustych potraw.

Oprócz tych domowych przepisów możesz również przyjmować przepisane leki, które zawierają nadtlenek benzoilu, kwas salicylowy, siarkę, kwas azelainowy, witaminę A także leki miejscowe OTC, żeby szybko wyleczyć się z trądziku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *